Pozwól nam rozwiać Twoje wątpliwości

Najczęściej zadawane pytania

ABC Pacjenta

Płytka nazębna funkcjonuje również pod nazwą płytka bakteryjna. W stomatologii opisuje się ją jako miękki nalot, który ściśle przylega do powierzchni zęba. Podstawą płytki są bakterie i ich produkty. Osad ten tworzy się zaraz po procesie mycia zębów. Praktyka stomatologiczna pozwala na bezinwazyjne i mechaniczne usunięcie płytki nazębnej. Czynność ta wykonywana jest przy użyciu szczoteczki do zębów, nici dentystycznej oraz specjalistycznych narzędzi, którymi posługują się specjaliści w gabinecie dentystycznym.

Pacjenci, którzy nieregularnie dbają o higienę jamy ustnej i nie badają stanu swojej płytki nazębnej, narażeni są na próchnicę i zapalenie dziąseł. Bakterie, które wypełniają płytkę nazębną, w połączeniu z kwasami, powodują spadek pH, co w konsekwencji prowadzi do próchnicy twardszych systemów komórek zęba.

Próchnica spowodowana jest głównie przez nieprawidłowo prowadzoną higienę jamy ustnej. Jest to schorzenie, które dotyka twardych tkanek zęba. Polega na demineralizacji szkliwa i nieleczona prowadzi do złej kondycji miazgi zęba i tkanek, które okalają wierzchołki zębów.

Proces szczotkowania zębów powinien odbywać się po każdym posiłku i trwać minimum 2 minuty. Prawidłowe czyszczenie zębów ma odpowiedni schemat szczotkowania. Najlepiej wykonywać krótkie i łagodne pociągnięcia szczoteczką, które uwzględniają linię dziąseł oraz miejsca trudno dostępne, szczególnie w okolicy zębów tylnych. Warto również zwrócić uwagę na miejsca wokół plomb i wypełnień.

Wśród stomatologów szczególnie polecane są szczoteczki o miękkim włosiu. Skutecznie usuwają płytkę nazębną i resztki pokarmowe. Dentyści rekomendują również szczoteczki, które posiadają mniejsze główki, ponieważ potrafią dotrzeć do każdego fragmentu jamy ustnej. Skuteczność także przynosi szczoteczka elektryczna, która wykonuje szybsze ruchy i ma okrągłą główkę, która dokładniej usuwa bakterie z powierzchni zęba. Jest szczególnie polecana osobom o ograniczonej zręczności manualnej.

Aby utrzymać należytą higienę jamy ustnej, powinno się odpowiednio zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, która będzie uboga w węglowodany i produkty zawierające cukry proste. Unikać również należy soków owocowych i owoców, białego pieczywa oraz słodzonych napojów. Warto także regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny. Próchnicy zapobiegać można poprzez fluoryzację, która wykonywana jest przez doświadocznych lekarzy dentystów.

Zapalenie dziąseł pojawia się, gdy nieleczona próchnica daje o sobie znać. Objawy podrażnienia dziąseł mogą powodować dyskomfort i złe samopoczucie Pacjenta, szczególnie gdy towarzyszy im zaczerwienie, obrzęk bądź krwawienie. Często Pacjenci skarżą się na nieświeży oddech lub uczucie niesmaku, a także uciążliwy świąd.

O pierwszej wizycie u dentysty warto pomyśleć, kiedy nasza pociecha skończy 12 miesięcy. Tak wczesna konsultacja pomoże zarówno dziecku, jak i rodzicom oswoić się z gabinetem i nową sytuacją. Również lekarz dentysta może wcześniej zareagować na niepokojące zmiany w jamie ustnej dziecka i zapobiec rozwojowi próchnicy. Wizyty kontrolne u najmłodszych powinny odbywać się co 3 lub 4 miesiące.

Próchnicę każdych zębów należy poddać leczeniu, a w szczególności zębów mlecznych. Próchnica, która zaatakuje mleczaki, może rozprzestrzenić się następnie na zęby stałe. Nie należy usuwać zębów mlecznych, które opanowała próchnica, ponieważ może to zaburzyć rozwój innych zębów i prowadzić w konsekwencji do nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych. Leczenie chorych zębów mlecznych polega na aplikacji plomby.

Wybór pierwszej szczoteczki powinien nastąpić, kiedy dziecko ukończy pierwszy rok życia. Szczoteczka powinna posiadać miękkie włókna i być wymieniana co dwa miesiące. Jeśli dziecko ukończyło drugi bądź trzeci rok życia, lekarze polecają kupno szczoteczki elektrycznej, która pozwoli dziecku przyzwyczaić się do techniki mycia zębów i do specyficznego dźwięku warczenia. Tym sposobem będzie możliwa mniejsza obawa przed narzędziami dentystycznymi w gabinecie stomatologicznym.

Oprócz tego młodzi Pacjenci czują się bardzo doceniani przez dorosłych, gdy sami radzą sobie z myciem zębów. Pamiętać należy jednak, że dziecko do siódmego roku życia nie poradzi sobie z dokładnym myciem trudno dostępnych miejsc i powinno się je wspierać przy każdorazowym szczotkowaniu.

Nić dentystyczna rekomendowana jest starszym dzieciom, które potrafią już samodzielnie i dokładnie szczotkować zęby. Osoby trzecie, które decydują się na czyszczenie nicią jamy ustnej u młodszych dzieci, mogą niestety zranić dziąsło, gdyż nie odczuwają wrażliwości na ciało obce w jamie ustnej. Ponadto młodsze dzieci posiadają mleczaki, których powierzchnia jest delikatniejsza i gładsza od zębów stałych, a ich rozmieszczenie luźniejsze. Do dokładnego czyszczenia wystarczy więc szczoteczka z miękkim włosiem.

Profesjonalna nazwa na zgrzytanie zębów to inaczej bruksizm. Jest to zjawisko, nad którym ciężko zapanować i zdać sobie sprawę, że dotyka właśnie nas. O istnieniu tej choroby mogą przekonać nas niepokojące objawy w postaci startych zębów i porannego bólu mięśni żwaczy lub stawów skroniowo-żuchwowych. W skrajnych przypadkach objawom tym towarzyszy ból głowy. Lekarze przyczyn upatrują się w stresie, który prowadzi do przewlekłego napięcia mięśni gardła i żucia. Oprócz tego możemy słyszeć u osoby chorej chrapanie.

Pierwszym krokiem, który pomoże nam wrócić do dobrej kondycji zębów, są masaż mięśni i towarzysząca jemu terapia magnezem. Skuteczna jest także szyna relaksacyjna, która wykonywana jest indywidualnie dla każdego Pacjenta. W stomatologii nazywa się tak nakładkę elastyczną, która ochrania zęby przed ścieraniem i dba o prawidłowe napięcie mięśni. Jej noszenie zmniejsza również ryzyko chrapania i poprawia samopoczucie Pacjenta.

Implantologia jest dziedziną stomatologii, która poprawia samopoczucie Pacjenta i usprawnia mechanizm narządu żucia. Po wstawieniu implantu Pacjenci wykazują większą pewność siebie i częściej się uśmiechają. Implanty przeciwdziałają zanikowi kości, ponieważ wypełniają braki zębowe. Stanowią również ochronę zębów zdrowych, ponieważ nie występuje wtedy konieczność szlifowania zębów sąsiednich.

Jedną z najważniejszych zalet jest przywrócenie funkcji naturalnego uzębienia, czyli polepszanie narządu żucia i swobody mówienia. Pacjenci również widzą poprawę w wyglądzie estetycznym, który znacznie wpływa na kształt twarzy. W przypadku bezzębia implanty całkowicie odbudowują utracone zęby i dają poczucie bezpieczeństwa podczas jedzenia. Każdy implant jest stabilny, wygodny i długotrwały, czyli nie wymaga poprawek i może służyć przez wiele lat.

Przykry zapach z ust jest często objawem nieprawidłowo założonego wypełnienia lub nieleczonej próchnicy zębów. Niekiedy Pacjent odczuwa dyskomfort, który spowodowany jest niewłaściwym ułożeniem prac protetycznych. Elementy implantów mogą gromadzić resztki pokarmowe i złogi kamienia naddziąsłowego, co w konsekwencji może skutkować stanem zapalnym dziąseł. Wyżej wymienione czynniki są źródłem zaburzeń mikroflory jamy ustnej, która pojawiają się w postaci zajad lub infekcji grzybiczej. Można to zniwelować poprzez oczyszczenie jamy ustnej i podanie antybiotyku. Ważne jest również leczenie przeciwgrzybicze. Przyczyn nieprzyjemnego zapachu można również doszukiwać się w chorobach układu pokarmowego lub nieleczonej cukrzycy.

Kobiety, które planują ciążę, powinny udać się na wizytę kontrolną u dentysty. Istnieje bowiem ryzyko, że nieleczone choroby jamy ustnej, m.in. próchnica, schorzenia dotyczące dziąseł, mogą negatywnie wpłynąć na przebieg i rozwiązanie ciąży. Bardzo ważnym procesem jest zabieg higienizacji, a w tym skaling i piaskowanie oraz uzupełnienie wszystkich braków w zębach. Wszelkie drobnoustroje zostają zlikwidowane i nie zagrażają zdrowiu matki i dziecka.

Pacjentka, która udaje się na leczenie stomatologiczne, musi poinformować lekarza o ciąży. Współczesna medycyna pozwala na leczenie kobiet w ciąży i dostosowuje do nich znieczulenia, które nie powodują skutków ubocznych. Najlepszym momentem na leczenie zębów jest drugi trymestr, ponieważ jest bezpieczny dla matki i dziecka. Kolejne trymestry są szkodliwe dla zdrowia ze względu na adrenalinę i stres, które mogą wywołać przedterminowe skurcze.

Lakowanie zębów to zabieg, który wykonuje się na zdrowych zębach. Polega on na pokryciu powierzchni zęba ochronną koszulką, zwaną lakiem, która zabezpiecza ząb przed próchnicą. Osłona w postaci laku izoluje ząb od bakterii i chroni przed zaleganiem resztek pokarmowych. Zawarty w laku fluor dodatkowo wzmacnia ząb przed czynnikami, które prowadzą do próchnicy. Lakować można zarówno zęby mleczne, jak i stałe, 3 lata po całkowitym wyrżnięciu.

Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny i bezstresowy dla Pacjenta, ponieważ nie wymaga użycia narzędzi typu wiertło. Cały zabieg rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów przez specjalistę, który następnie wytrawia bruzdy i aplikuje lak, który utwardza lampą stomatologiczną. Żeby mieć pewność trwałości laku, warto uczęszczać regularnie na wizyty kontrolne, przynajmniej co pół roku.

Lakierowanie jest zabiegiem, który może być uzupełnieniem lakowania lub zabiegiem, który działa samodzielnie. Polega na zabezpieczeniu powierzchni wszystkich zębów fluorem. Przed aplikowaniem fluoru, dentysta oczyszcza dokładnie zęby i jamę ustną. Lakier ma za zadanie chronić zęby przed wszelkimi drobnoustrojami i leczyć początkowe fazy próchnicy. Przede wszystkim remineralizuje białe plamy, zapobiega nadwrażliwości zębów i dziąseł, regeneruje szkliwo i wspiera leczenie nadwrażliwości po innych zabiegach.

Lapisowanie natomiast jest nazywane w stomatologii również impregnacją i związane jest z leczeniem zębów mlecznych zaatakowanych przez próchnicę. Nie są to jednak przypadki łatwe, ponieważ dotyczą próchnicy u bardzo małych Pacjentów, którzy nie wykazują chęci współpracy. Impregnacja również wspiera leczenie zębów u dzieci z próchnicą okrężną, która objęła większy fragment tkanki twardej. Materiał, który stanowi podstawę impregnacji, to lapis będący lekiem bakteriobójczym. Hamuje więc rozwój próchnicy i zapobiega jej nasileniu. Lapisowanie jest zabiegiem bezstresowym i bezbolesnym. Trzeba jednak pamiętać, że lapis jest materiałem żrącym. Proces jego aplikacji należy powtarzać co trzy miesiące. 

Ortodoncja

Nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe dotyczące leczenia ortodontycznego, dlatego proponujemy wizyty konsultacyjne u naszych specjalistów od najmłodszych lat, kiedy Pacjent odczuje pewien dyskomfort spowodowany początkami nieprawidłowego zgryzu lub gdy rodzic zauważy nawyk ssania palca u dzieci. Niepokojące mogą być również nawyki obgryzania paznokci lub oddychania przez nos. Nieprawidłowości dotyczące niewłaściwego ustawienia zgryzu można zauważyć już po pojawieniu się pierwszych zębów stałych. Przedziałem wiekowym, w którym można ocenić, czy leczenie jest niezbędne, jest czas między 6 a 8 rokiem życia. Już wówczas aparatami ruchomymi (wyjmowanymi) można zniwelować wiele wad zgryzu. Wtedy rodzic może spostrzec u swojej pociechy początki nieprawidłowego ułożenia zębów lub usłyszy wadę wymowy. Najlepszym wiekiem na założenie aparatu ortodontycznego stałego jest przedział między 12 a 14 rokiem życia. Leczenie przebiega wtedy produktywnie, a jego skutki są szybko widoczne i długotrwałe.

Podczas pierwszej konsultacji ortodontycznej nasi lekarze przeprowadzają dokładny wywiad z Pacjentem w celu jak najdokładniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami Pacjenta. Aby postawić pełną diagnozę i ustalić indywidualny plan leczenia, niezbędne są odpowiednie badania. Nasi lekarze z pomocą asystentek przygotowują specjalną masę, dzięki której mogą zostać pobrane wyciski w celu wykonania gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia. Niezbędne jest również wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które da pełny obraz łuków zębowych, a czasami także zdjęcia cefalometrycznego – bocznego głowy. Badania te pozwalają lekarzowi na obliczenie wskaźników, proporcji, odległości i relacji pomiędzy zębami i szczękami. Dzięki nim można także ustalić przebieg i przewidywany czas trwania leczenia ortodontycznego.

Zaniechanie leczenia ortodontycznego może być przyczyną wielu powikłań w obrębie narządu żucia, takich jak: nasilenia próchnicy, zaburzeń mowy, zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych, paradontozy, starcia zębów, nadwrażliwości zębów, przedwczesnej utraty zębów z powodu nieprawidłowych obciążeń pewnych ich grup w trakcie żucia.

Przed pierwszą wizytą u ortodonty, zęby nie muszą być wyleczone, jednak już po wizycie może wystąpić taka potrzeba, gdyż aparat jest naklejany na zęby zdrowe, bez próchnicy. Ortodonta również może wskazać zęby, które trzeba będzie usunąć. Zabieg usunięcia zębów jest wskazany, gdy zęby w łuku zębowym są bardzo ciasno osadzone i napierają na siebie, powodując skrzywienie. Po usunięciu zębów lekarz zakłada aparat ortodontyczny korygujący wadę zgryzu, m.in. poprzez przesunięcie zębów pozostałych. 

Czas noszenia aparatu zależy od jego rodzaju i wady zgryzu. Leczenie aparatem stałym trwa najczęściej ok. 2 lat. W tym okresie istotne są wizyty kontrolne w celu ciągłej aktywacji aparatu i wymiany gumek i łuków. Niezbędnym etapem po zdjęciu aparatu stałego jest faza bierna leczenia, czyli stabilizacja osiągniętych efektów i zapobieganie nawrotowi wady. Do tego celu stosuje się retainer (specjalny drucik, który jest przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów) lub płytkę retencyjną (ruchoma, akrylowa płytka, którą zaraz po usunięciu aparatu stałego należy nosić w dzień i w nocy, stopniowo ten czas skracając). W czasie leczenia ortodontycznego niezbędna jest idealna higiena jamy ustnej oraz stosowanie się do zaleceń lekarza ortodonty.

Aparat ortodontyczny jest tak umiejscowiony, by nie przeszkadzał w przyjmowaniu pokarmów. Istnieje jednak lista produktów, który należy unikać w celu skuteczniejszego przebiegu leczenia i utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Wszelkie produkty, które są twarde, mogą negatywnie wpłynąć na techniczne zmiany w aparacie ortodontycznym. Są to m.in.: gruszki, marchewki, jabłka, sucharki, pieczywo twarde, orzechy, słodycze, których skład stanowią elementy klejące. Nie należy również spożywać produktów, które powodują próchnicę, np. słodkich napojów i wszelkich słodyczy. Lekarze zalecają również unikanie spożywania płynów, które barwią ligatury, czyli tzw. gumki. Przebarwienia mogą powstać na skutek przyjmowania soku z czerwonych buraków, pokarmów z dodatkiem wiśni, jagód czy aronii, kawy, herbaty i coli oraz czerwonego wina. Barwione słodycze również nie są zalecane, szczególnie wystrzegać się należy żelków, lodów i lizaków, które zawierają barwnik. Oprócz jedzenia, przebarwienia powoduje także palenie tytoniu.

 

Protetyka

Pozostawienie braków w uzębieniu może niestety prowadzić do szybszego ścierania pozostałych zębów, zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych, mniejszej wydajności żucia oraz braku estetyki i złego samopoczucia Pacjenta. To może w konsekwencji prowadzić do utraty kolejnych zębów. Może również towarzyszyć Pacjentowi poranny ból mięśni twarzy i głowy oraz problemy z przewodem pokarmowym. Skutki również mogą objawiać się w wyglądzie zewnętrznym, m.in.: mogą pojawiać się zmarszczki w okolicy ust, a także uśmiech stanie się niekompletny.

Całkowity brak zębów można odbudować metodą wstawienia protezy całkowitej osiadającej. Taki model protezy nie jest drogi i powszechnie dostępny oraz szybko poprawia wygląd estetyczny twarzy. Niestety jednak posiada również wadę: obszar podniebienia zostaje pokryty płytą protezy, która w nieznacznej części hamuje odczuwanie smaku. Jako zamiennik protezy całkowitej proponuje się uzupełnienia implantami lub rozwiązanie pośrednie, czyli protezę na implantach. Wówczas płyta protezy jest mocno ograniczona na podniebieniu, czyli mniejsza i dobrze się trzyma podłoża.

Protezy stałe wymagają specjalnych zabiegów higienicznych, które przedłużą ich trwałość. Ważne są przybory higieniczne, dzięki którym możemy dokładnie czyścić protezę. Szczególną uwagę należy poświęcić okolicom dziąseł, które mają styczność z koronami i mostami, ponieważ właśnie tam może gromadzić się płytka nazębna. Do czyszczenia niezbędne są m.in.: sztywne nici dentystyczne, które w pewnym fragmencie mają element gąbczasty. Czyszczenie polega na przeciąganiu sztywnej nici pod czyszczonym odcinkiem, a następnie na potraktowaniu tego miejsca gąbczastym materiałem. Nasi lekarze rekomendują również irygator, który wydziela wodę, za pomocą której dziąsło jest masowane i jednocześnie czyszczone przez strumień płynu.

Jeśli Pacjent zdecydował się na protezę, powinien poświęcić jej więcej uwagi przy codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Czyszczenie protez ruchomych powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Protezę taką należy wyjąć z ust i ze szczególną dokładnością oczyścić ją szczoteczką z miękkim włosiem z odrobiną pasty do zębów lub mydła. Lekarze zalecają kupno szczoteczek dwustronnych, które są specjalnie przeznaczone do czyszczenia protez. Są odpowiednio ukształtowane, co pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Istnieją również specjalne proszki i pastylki, które w połączeniu z wodą, dają profesjonalny środek czyszczący w postaci płynu oczyszczającego.

W przypadku protez stałych, Pacjenci nie są zobowiązani do całkowitej zmiany swojej diety. Natomiast Pacjenci, którzy zdecydowali się na protezy ruchome, powinni skupić się na początku na przygotowaniu pokarmów o płynnej konsystencji i stopniowo przechodzić do pokarmów twardszych. Przeżuwanie pokarmu również ma tutaj znaczenie, zaleca się spożywanie pokarmu mniejszymi kęsami oraz rozkładanie pokarmu na lewą i prawą stronę jamy ustnej, czyli żucie obustronne. Odgryzać kęsy należy bokiem protezy i unikać styczności jedzenia z przednim jej fragmentem. Pokarmy bardzo twarde i ciągnące powinny być wyeliminowane.

Samodzielna naprawa protezy lub ingerencja Pacjenta w jej układ jest zabroniony. Może to doprowadzić do uszkodzenia protezy lub do negatywnych zmian w jamie ustnej. Jeśli techniczny kształt protezy powoduje dyskomfort, należy natychmiast udać się do stomatologa w celu korekty protezy. 

Implantologia

Wszczepianie implantu jest zabiegiem bezbolesnym, ponieważ Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po każdym takim zabiegu nasi specjaliści wypisują receptę na środek przeciwbólowy i antybiotyk. Wrażliwe miejsce jest więc zabezpieczone odpowiednimi lekami, a Pacjent jest chroniony przed nieprzyjemnymi dolegliwościami

Implantacja polega na zamieszczeniu wszczepów poprzez nawiercenie niewielkich otworów w kości. Następnie wprowadzane są do otworków tytanowe implanty. Kiedy rana się zagoi, lekarz rozpoczyna proces odbudowy protetycznej, czyli wykonuje mosty, korony lub protezy na implantach.

 

Aby lekarz mógł stwierdzić, czy dany Pacjent może mieć wszczepiony implant, należy umówić się na wizytę konsultacyjną w naszym gabinecie – lekarz musi wykonać badanie wewnątrzustne pacjenta, zrobić potrzebne zdjęcia oraz przeprowadzić wywiad lekarski. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Dziś zaawansowana technologia pozwala jednak prawie każdemu na tę dogodność i eliminuje wszelkie przeciwskazania do zabiegu. Wiek i choroby Pacjenta przestają być barierami.

 

Skuteczność implantacji jest szacowana na około 97%, jednak również jakość kości i materiału protetycznego mają wpływ na utrzymanie dobrej kondycji implantu. Trwałość implantów zależy głównie od zaangażowania Pacjenta i jego rutynowych kontroli, a także od utrzymania higieny w jamie ustnej.

Sposób dbania o higienę nie różni się od standardowego oczyszczania własnych zębów, ważne są okresowe przeglądy co 12 miesięcy połączone z profesjonalnym oczyszczaniem implantów, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Profilaktyka

Piaskowanie zębów przeprowadza się za pomocą piaskarki stomatologicznej, z której wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem. Do wody dodawane są elementy czyszczące oraz inne składniki, które mogą szybko dotrzeć nawet do trudno dostępnych miejsc między zębami. W jamie ustnej Pacjenta dentysta umieszcza odsysacz, który zbiera zużyty drobny proszek gromadzący się podczas zabiegu. Po usunięciu osadu, należy poddać zęby zabiegowi fluoryzacji.

 

Aby efektywnie stosować nić dentystyczną, należy w odpowiedni sposób jej używać. Jednym z punktem jest właściwe jej przesuwanie pomiędzy zębami. Ruch przesuwania powinien odbywać się zygzakowato, niezbyt mocno tak, by nie przerwać nici. Następny krokiem jest utworzenie znaku na kształt litery C i przesuwanie nici ułożonej w ten sposób wokół zęba. Następnie należy delikatnie przemieścić nitkę do góry od linii dziąseł aż do górnej części.

Zabieg ten powinien być przeprowadzany minimum raz na rok. Zapewni to długotrwałe efekty i będzie skutecznie zapobiegać chorobom dziąseł i przyzębia.

Jest to zabieg bezbolesny. Pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort spowodowany otwarciem ust przez około 20 minut. Problemem może być również słony posmak płynu. Po zabiegu niekiedy Pacjent odczuwa również wrażenie podrażnienia dziąseł. Są to jednak krótkotrwałe odczucia, zaledwie kilkugodzinne. 

Stomatologia zachowawcza i estetyczna

Próchnica jest procesem rozpuszczania twardych tkanek zęba (szkliwo, zębina, cement) przez kwasy, które produkowane są przez bakterie. Ubytek spowodowany tym procesem może wydawać się łatwy do wyleczenia. W przypadku nie zastosowania odpowiednich środków leczniczych, może się pogłębiać się, zajmując kolejne tkanki zęba aż dojdzie do miazgi (nerwu zęba) powodując jego zapalenie, a następnie martwicę, co znacznie komplikuje początkowo dosyć proste leczenie.

Jednym z rozwiązań jest aparat ortodontyczny. Według specjalistów jest najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się diastemy, jednak trzeba go nosić długo (nawet ponad rok). Dla osób, które są niecierpliwe i nie chcą czekać, alternatywną może być zamykanie diastemy za pomocą licówek. Zabieg polega na naklejeniu cienkich, mających ok. 0,5 mm, porcelanowych płytek na zęby, które zostały uprzednio zeszlifowane. Najszybszym rozwiązaniem jest bonding, czyli zakrycie przerwy między zębami za pomocą materiału zwanego kompozytem.

 

Gdy pęknięciu lub złamaniu ulegnie cały ząb i dojdzie do uszkodzenia miazgi, konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG zęba, a następnie leczenie kanałowe, które poprzedzi zamontowanie wykonanego z włókna szklanego. Dodatkowo materiałem zabezpieczającym jest wkład kornonowo-korzeniowy, który zapobiega ponownemu odłamaniu.

 

Najprostszym, jak również najtańszym sposobem na uniknięcie przykrych dolegliwości jest profilaktyka. Przede wszystkim warto skupić się na regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Przynajmniej dwa razy w roku Pacjenci powinni odwiedzić stomatologa w celu usunięcia nagromadzonych bakterii i złogów. Nie bez znaczenia jest też używana szczoteczka. Wymiana jest konieczna co 3-4 miesiące, gdyż zużyte włókna mogą ranić dziąsła. 

Stomatologia dziecięca

Kiedy rodzice zauważą u dziecka pojawienie się pierwszych zębów, powinni właśnie wtedy pomyśleć o pierwszej wizycie u dentysty. Ten czas jest idealny, by powoli przyzwyczajać dziecko do podobnych wizyt i gabinetu stomatologicznego. Rodzic również oswoi się z sytuacją i otrzyma szereg wskazówek dotyczących utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej i zębów mlecznych u swoich pociech.

Zęby najmłodszych Pacjentów powinny być pod stałą kontrolą lekarza dentysty, ponieważ próchnica u dzieci może rozwijać się szybciej niż u dorosłego człowieka. Mimo że zęby mleczne wypadają, ich kontrola stanowi ważny punkt w kształtowaniu się zębów stałych. Wizyty, które sprawdzają stan zębów oraz jamy ustnej, powinny odbywać się regularnie co trzy lub cztery miesiące. Wtedy zarówno lekarz, jak i rodzic będą mogli ocenić kondycję zębów dziecka i zaplanować leczenie. Regularne odwiedzanie gabinetu od najmłodszych lat może pozytywnie wpłynąć na stan zdrowia jamy ustnej i ograniczy zbędny stres w przyszłości.

 

Usunięcie zęba u najmłodszych Pacjentów poprzedzone jest konsultacją ze specjalistą, który dokładnie opisze przebieg zabiegu i plan leczenia oraz udzieli wskazówek dotyczących pielęgnacji jamy ustnej po zabiegu. Każdy Pacjent otrzymuje szereg informacji dotyczących całego procesu: czas trwania, skutki, cenę zabiegu. Dodatkowo Pacjent jest znieczulany bezpiecznymi środkami znieczulającymi, które gwarantują bezstresowe i bezbolesne leczenie.

 

Zęby mądrości, czyli inaczej ósemki, pojawiają się przeważnie między siedemnastym a dwudziestym piątym rokiem życia. Ich umiejscowienie w jamie ustnej może stwarzać wiele problemów z odpowiednim czyszczeniem, co w następstwie prowadzi do próchnicy. Problematyczny jest również proces ich pojawiania się, czyli wyrzynania. Niekiedy ósemki w ogóle się nie pojawiają, co spowodowane jest brakiem miejsca, a niekiedy pojawiają się częściowo. Czasami wyrastają całkowicie, jednak mogą być wtedy niestandardowo ułożone. Nieprawidłowo ułożone ósemki często wymagają pomocy chirurga, który wykonuje zabieg usunięcia zęba, uprzednio wykonując zdjęcie pantomograficzne, które dokładnie opisze jego lokalizację.

 

Ból po zabiegu chirurgicznym usunięcia ósemek jest sprawą indywidualną, jednak nasi specjaliści przeprowadzają ten zabieg z niezwykłą delikatnością i precyzją tak, by Pacjent mógł odczuwać pełny komfort. Przed każdym usunięciem zęba, Pacjent otrzymuje szereg rzeczowych i wyczerpujących informacji na temat zabiegu. Skuteczne, a zarazem zmniejszające poczucie strachu znieczulenia pozwolą na bezbolesny odpoczynek na fotelu stomatologicznym.

Chirurgia stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna może wzbudzać lekki strach lub podenerwowanie ze względu na stereotypy dotyczące wyrywania zębów. Chirurgia stomatologiczna, owszem, zajmuje się zabiegami usunięcia zębów, lecz bliżej jej ku dziedzinie, która te zęby ocala. Chirurgia pomaga także w leczeniu kanałowym czy w zabiegach protetycznych. Stanowi także podporę, gdy Pacjenci decydują się na implant.

Najlepszy przedział wiekowy, w którym można poddać się zabiegowi usunięcia zębów mądrości to czas między 16 a 22 rokiem życia. Ten przedział wiekowy jest odpowiedni ze względu na szybkie gojenie się ran i brak ryzyka pojawienia się komplikacji po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że nawet u młodych Pacjentów może występować dyskomfort i lekki obrzęk, który zwykle doskwiera najbardziej po 48 lub 72 godzinach od wykonania zabiegu.

 

Ósemki są trzecimi zębami trzonowymi i wyrzynają się jako ostatnie. Niekiedy w jamie ustnej mają one za mało miejsca, by w pełni wyrosnąć. Jeżeli łuk zębowy jest niewystarczający na zęby mądrości, wówczas ich wzrost zostaje zahamowany i takie ósemki mimo braku dolegliwości muszą zostać usunięte. Posiadanie ósemek może niestety wiązać się z infekcjami. Nie każda infekcja może być szczególnie odczuwalna, jednak kiedy Pacjent odczuje ból lub dyskomfort, to zęby mądrości mogą wówczas uszkadzać sąsiednie zęby, a nawet ich korzenie. Im dłużej ósemki rosną, tym bardziej zasadzają się w łuku zębowym i są cięższymi przypadkami do usunięcia. Dlatego lekarze zalecają ich usunięcie między 16 a 22 rokiem życia.

 

Implant, o którym przeważnie wspominają lekarze swoim Pacjentom po usunięciu zęba, jest tytanowym wszczepem umieszczonym w kości żuchwy lub szczęki, który imituje korzeń zęba. Po wszczepieniu implantu następuje jego połączenie i integracja z naturalnym materiałem kostnym. Kiedy lekarz stwierdzi, że implant jest dobrze zamocowany i wygojony, decyduje się na przymocowanie korony na szczycie implantu.

 

Żeby lekarz mógł ocenić, czy Pacjent posiada wystarczającą ilość materiału kostnego na implant, musi wykonać zdjęcie RTG. Taki materiał badawczy analizuje chirurg, który zajmie się odbudową zęba i wszczepieniem implantu. Doskonałym materiałem na implant może być zarówno własna kość, jak i mineralne kości bydła czy kość z banku tkanek. Aplikacja wszczepu jest dziś na bardzo zaawansowanym poziomie i jest coraz częściej wykorzystywana, obok standardowych zabiegów protetycznych, w nowoczesnych klinikach.

 

Szzycie rany po wyrwaniu zębów mądrości jest zależne od umiejscowienia zęba zatrzymanego w łuku zębowym. Chirurdzy stomatologiczni często jednak decydują się na zszycie rany z powodu wystąpienia uszkodzenia mechanicznego. Szwy powinny być umieszczone w jamie ustnej zazwyczaj 7-10 dni, czyli do momentu wygojenia się rany. Nasi specjaliści dokładnie tłumaczą naszym Pacjentom, jak przebiega taki zabieg, jak postępować w czasie gojenia rany i kiedy przyjść na zdjęcie szwów.

 

Po usunięciu zęba należy zachować higienę jamy ustnej. Jeśli rana krwawi, należy zagryzać sterylną gazę przez 30 minut po usunięciu oraz nie jeść i nie pić przez 2 godziny. Lekarze także zakazują picia gorących płynów i jedzenia gorących posiłków danego dnia po ekstrakcji, aby zmniejszyć ryzyko krwawienia. 48 godzin po zabiegu powinno się omijać wrażliwe miejsce przy płukaniu i szczotkowaniu. Nie wskazany jest również wysiłek fizyczny. Nie należy również palić papierosów, gdyż zwiększa to ryzyko powstania suchego zębodołu, czyli następuje utrudnione gojenie się rany co skutkuje dość silnym bólem i długotrwałym gojeniem.

Leczenie kanałowe

Endodoncja jest gałęzią stomatologii, która dotyczy ocalenia bardzo chorych zębów, które w następstwie leczenia, mogą na długo pozostać w jamie ustnej. Lekarz, stwierdzając infekcję w centralnej części zęba, czyli stan zapalny jego miazgi, podejmuje decyzję o wyleczeniu zęba kanałowo. Do zmian zapalnych w miazdze zęba może dojść np. przez nieleczoną głęboką próchnicę lub uraz zęba.

Przebieg leczenia kanałowego oraz jego skutki kojarzą się przeważnie ze strachem i bólem. Nie są to jednak prawdziwe informacje, ale stereotypy. Leczenie stomatologiczne znajduje dziś na bardzo wysokim poziomie. Techniki leczenia oraz znieczulenia są nieinwazyjne i bardzo skuteczne. Większość zabiegów nie jest w ogóle bolesna. Każde znieczulenie jest aplikowane z niezwykłą precyzją i dokładnością. Oczywiście każdy Pacjent odczuwa skutki leczenia kanałowego indywidualnie, czyli może wystąpić lekki dyskomfort oraz nieznaczny ból po zabiegu.

 

Jednym z alternatywnych rozwiązań leczenia endodontycznego zęba jest jego usunięcie i zastąpienie go implantem lub mostem w celu rekonstrukcji brakującego zęba. Przed rozpoczęciem leczenia lekarz ocenia liczbę kanałów, która musi być poddana zabiegowi i wtedy szacuje również cenę danego zabiegu. Ząb po leczeniu kanałowym należy odbudować zgodnie z rozległością zniszczenia korony – wypełnieniem, lub odbudową protetyczną. Największą korzyścią poprawnie przeleczonego zęba kanałowo jest jego zachowanie w jamie ustnej. Jego usunięcie, czyli brak zęba może skutkować zmianami w obrębie pozostałych zębów, a uzupełnienie braku zęba bywa znacznie bardziej kosztowne niż jego wyleczenie.

 

Zabieg leczenia kanałowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym, czyli jest wykonywany bezboleśnie i zapewnia komfort dla Pacjenta. Nasi specjaliści w celu ochrony zęba zakładają specjalną gumę, czyli koferdam, który zapobiega przedostaniu się śliny i bakterii do zęba oraz środków do płukania kanałów do jamy ustnej. Układ kanałów, który jest skomplikowany, wymaga użycia przez specjalistę narzędzi ręcznych lub maszynowych niklowo-tytanowych. Każdy kanał musi być oczyszczony na całej swojej długości, którą mierzy się za pomocą endometru. Następnie używana jest gutaperka, czyli specjalny materiał, którym lekarz wypełnia oczyszczony i zdezynfekowany uprzednio kanał. 

Wybielanie

Zabieg wybielania tą metodą jest szczególnie skuteczny u Pacjentów, którzy posiadają przebarwienia spowodowane spożywaniem kolorowego jedzenia i picia, a także powstałe na skutek stosowania wyrobów tytoniowych. Wybielanie również redukuje w całości przebarwienia związane z wiekiem Pacjenta. Skutki wybielania głównie są zależne od rodzaju i źródła przebarwień oraz od ich procentowego udziału na powierzchni zęba.

Wybielanie zębów jest bezpieczne w 100%. System Beyond zawiera zaawansowany układ filtracji światła, który likwiduje wydzielanie ciepła i promieni UV. Jest to metoda bezpieczna i komfortowa. Redukuje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów przed zabiegiem i po zabiegu. Struktura zębów jest więc nienaruszona, a szkliwo pozostaje mocne. Oprócz tego światło, które jest niegroźne dla zdrowia Pacjenta, usuwa bakterie w jamie ustnej i niszczy szkodliwe zarazki.

 

Efekt wybielania jest zależny od trybu życia człowieka i od jego diety, jednak średnio utrzymuje się on około dwa lata. Osoby, które regularnie spożywają produkty bogate w kofeinę, kolorowe jedzenie oraz napoje, a także palą papierosy powinny okresowo powtarzać zabieg, żeby efekt był skuteczniejszy. W utrzymaniu dłuższego efektu pomagają także pasty Pearl White i płyn do płukania Beyond z efektem wybielającym.

 

Wybielanie systemem Beyond daje efekty jedynie na naturalnych zębach. Kolor koron porcelanowych i licówek oraz wypełnień kompozytowych nie ulegnie zmianie.

 

Po zabiegu przez 48 godzin Pacjent musi poznać produkty „białej diety” i powstrzymać się od spożywania wszelkich kolorowych pokarmów, w tym napojów, czyli zrezygnować z kawy, herbaty, soków czy czerwonego wina. Zalecane jest również ograniczenie koloryzujących past do zębów. 

Periodontologia

Niemożliwe jest dziedziczenie paradontozy po naszych przodkach. Dziedziczenie chorób stomatologicznych może dotyczyć chorób dziąseł.

 

Paradontoza najczęściej jest skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Należy zmienić tryb życia, by uniknąć konsekwencji uszkodzenia tkanek, które mocują ząb. Kiedy spożywamy alkohol lub palimy papierosy, istnieje ryzyko stanów zapalnych dziąseł, a także próchnicy. Paradontoza pojawia się również, kiedy protezy są niewłaściwie umiejscowione i uszkadzają tkanki. Choroby przewlekłe, np. cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów również zwiększają ryzyko utraty zębów. Leczenie paradontozy w każdym z tych przypadków jest możliwe, trzeba jedynie skutecznie jej zapobiegać, poprzez prawidłową pielęgnację jamy ustnej.

 

Aby dokładnie oczyścić jamę ustną, trzeba zadbać o szczególne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Posłuży do tego nić dentystyczna. Niezbędna jest również szczoteczka do zębów, którą używać należy minimum dwa razy dziennie. Szczotkowanie zębów powinno trwać nie mniej niż trzy minuty. Szczotkować zęby należy metodą wymiatającą, a następnie delikatnie masować dziąsła tą samą szczoteczką. W utrzymaniu prawidłowej higieny pomaga również płyn do płukania jamy ustnej, którego należy użyć tuż po powyższych zabiegach czyszczących. Regularne wizyty u dentysty, przynajmniej 2 razy do roku, również zaowocują w przyszłości mniejszym ryzykiem wystąpienia paradontozy. Dentyści wykonują profesjonalne czyszczenia poprzez usuwanie kamienia nazębnego. Pacjenci, którzy nałogowo palą papierosy, powinni szczególnie dbać o właściwą higienę zębów.

 

Kiedy nasze dziąsła krwawią, najczęściej mamy do czynienia ze zbyt mocnym szczotkowaniem zębów. Używanie twardej szczoteczki lub zbyt mocne przykładanie jej podczas mycia zębów może uszkodzić tkankę dziąsła. Również to, co jemy może mieć wpływ na stan naszych dziąseł. Jeśli nasze posiłki są ubogie w owoce i warzywa, które są bogate w witaminę C, nasze naczynia krwionośne nie są dobrze uszczelnione i w konsekwencji krwawią. Na krwawienie dziąseł są szczególnie podatne kobiety w ciąży. Jest to spowodowane gospodarką hormonalną. Mechaniczną przyczyną krwawienia może być również nieprawidłowo dobrana proteza, która ociera dziąsło i go uszkadza. Często krwawienie dziąseł jest także skutkiem stanu zapalnego spowodowanego kamieniem nazębnym i płytką nazębną zalegającą na zębach, czyli nieprawidłową higieną. Dlatego też bardzo istotną rolę odgrywają wizyty kontrolne w gabinecie, aby zawczasu zapobiegać tym objawom.

Periodontologia

Pantomogram, inaczej zdjęcie pantomograficzne, to panoramiczne prześwietlenie żuchwy i szczęki. Wykonuje się je za pomocą aparatu rentgenowskiego. Stanowi on jeden z najważniejszych dokumentów medycznych, ponieważ jest punktem wyjścia diagnostyki i wyboru metod leczenia. Zdjęcie pokazuje całość uzębienia i jego strukturę, dzięki czemu specjaliści mogą wykryć zachodzące zmiany i ubytki. Analiza pantomogramu przyczynia się do szybszego zdiagnozowania próchnicy, zatrzymanych ósemek czy nieprawidłowo przeprowadzonej endodoncji, czyli leczenia kanałowego.

Skierowanie na zdjęcie panoramiczne jest wymagane, ale po konsultacji z naszym lekarzem, otrzymają je Państwo w naszym gabinecie. Ten dokument wystawiany jest na miejscu, przed wykonaniem pantomogramu.

a.

W naszym gabinecie otrzymają Państwo zdjęcie w postaci wydruku na kliszy lub w postaci płyty CD. Wynik jest dostępny dla Państwa zaraz po wykonaniu zdjęcia. Każda niepokojąca zmiana jest omawiana indywidualnie z lekarzem prowadzącym tuż po wykonaniu zdjęcia.

 

Proces wykonania zdjęcia pantomograficznego jest niezwykle szybki i bezbolesny. Badanie takie trwa zwykle od kilku do kilkunastu sekund. Pacjent przed wykonaniem zdjęcia jest proszony o zdjęcie wszelkiej biżuterii z twarzy i jej okolic oraz o założenie fartucha ochronnego. Po odpowiednim ustawieniu Pacjenta przez operatora, aparat zostaje uruchomiony i obraca się wokół głowy, rzucając promienie na rejestrator.

 

Zdjęcie pantomograficzne nie powinno być wykonywane kobietom w ciąży, ponieważ promienie, które wytwarza aparat, mogą szczególnie niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dzieck

Masz więcej pytań?

Odezwij się do nas poprzez formularz!

Al. Zjednoczenia 1, lok. 225 01-829 Warszawa

pon - pt: 9-20 | sb: 9-15 | nd: nieczynne