ikona Google Plus
Główny banner gabinetu stomatologicznego MP-DentalGłówny banner gabinetu stomatologicznego MP-Dental

Ortodoncja

Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Nie istnieją żadne ograniczenia wiekowe dotyczące leczenia ortodontycznego, dlatego proponujemy wizyty konsultacyjne u naszych specjalistów od najmłodszych lat, kiedy Pacjent odczuje pewien dyskomfort spowodowany początkami nieprawidłowego zgryzu lub gdy rodzic zauważy nawyk ssania palca u dzieci. Niepokojące mogą być również nawyki obgryzania paznokci lub oddychania przez nos. Nieprawidłowości dotyczące niewłaściwego ustawienia zgryzu można zauważyć już po pojawieniu się pierwszych zębów stałych. Przedziałem wiekowym, w którym można ocenić, czy leczenie jest niezbędne, jest czas między 6 a 8 rokiem życia. Już wówczas aparatami ruchomymi (wyjmowanymi) można zniwelować wiele wad zgryzu. Wtedy rodzic może spostrzec u swojej pociechy początki nieprawidłowego ułożenia zębów lub usłyszy wadę wymowy. Najlepszym wiekiem na założenie aparatu ortodontycznego stałego jest przedział między 12 a 14 rokiem życia. Leczenie przebiega wtedy produktywnie, a jego skutki są szybko widoczne i długotrwałe.

Jak przebiega pierwsza wizyta ortodontyczna?

Podczas pierwszej konsultacji ortodontycznej nasi lekarze przeprowadzają dokładny wywiad z Pacjentem w celu jak najdokładniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami Pacjenta. Aby postawić pełną diagnozę i ustalić indywidualny plan leczenia, niezbędne są odpowiednie badania. Nasi lekarze z pomocą asystentek przygotowują specjalną masę, dzięki której mogą zostać pobrane wyciski w celu wykonania gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia. Niezbędne jest również wykonanie zdjęcia pantomograficznego, które da pełny obraz łuków zębowych, a czasami także zdjęcia cefalometrycznego – bocznego głowy. Badania te pozwalają lekarzowi na obliczenie wskaźników, proporcji, odległości i relacji pomiędzy zębami i szczękami. Dzięki nim można także ustalić przebieg i przewidywany czas trwania leczenia ortodontycznego.

Jakie są skutki rezygnacji z leczenia ortodontycznego?

Zaniechanie leczenia ortodontycznego może być przyczyną wielu powikłań w obrębie narządu żucia, takich jak: nasilenia próchnicy, zaburzeń mowy, zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych, paradontozy, starcia zębów, nadwrażliwości zębów, przedwczesnej utraty zębów z powodu nieprawidłowych obciążeń pewnych ich grup w trakcie żucia.

Ile wynosi czas noszenia aparatu?

Czas noszenia aparatu zależy od jego rodzaju i wady zgryzu. Leczenie aparatem stałym trwa najczęściej ok. 2 lat. W tym okresie istotne są wizyty kontrolne w celu ciągłej aktywacji aparatu i wymiany gumek i łuków. Niezbędnym etapem po zdjęciu aparatu stałego jest faza bierna leczenia, czyli stabilizacja osiągniętych efektów i zapobieganie nawrotowi wady. Do tego celu stosuje się retainer (specjalny drucik, który jest przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów) lub płytkę retencyjną (ruchoma, akrylowa płytka, którą zaraz po usunięciu aparatu stałego należy nosić w dzień i w nocy, stopniowo ten czas skracając). W czasie leczenia ortodontycznego niezbędna jest idealna higiena jamy ustnej oraz stosowanie się do zaleceń lekarza ortodonty.

Czy aparat ortodontyczny jest przeszkodą w przyjmowaniu pokarmów?

Aparat ortodontyczny jest tak umiejscowiony, by nie przeszkadzał w przyjmowaniu pokarmów. Istnieje jednak lista produktów, który należy unikać w celu skuteczniejszego przebiegu leczenia i utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Wszelkie produkty, które są twarde, mogą negatywnie wpłynąć na techniczne zmiany w aparacie ortodontycznym. Są to m.in.: gruszki, marchewki, jabłka, sucharki, pieczywo twarde, orzechy, słodycze, których skład stanowią elementy klejące. Nie należy również spożywać produktów, które powodują próchnicę, np. słodkich napojów i wszelkich słodyczy. Lekarze zalecają również unikanie spożywania płynów, które barwią ligatury, czyli tzw. gumki. Przebarwienia mogą powstać na skutek przyjmowania soku z czerwonych buraków, pokarmów z dodatkiem wiśni, jagód czy aronii, kawy, herbaty i coli oraz czerwonego wina. Barwione słodycze również nie są zalecane, szczególnie wystrzegać się należy żelków, lodów i lizaków, które zawierają barwnik. Oprócz jedzenia, przebarwienia powoduje także palenie tytoniu.

Czy należy wykonać inne zabiegi u dentysty przed założeniem aparatu?

Przed pierwszą wizytą u ortodonty, zęby nie muszą być wyleczone, jednak już po wizycie może wystąpić taka potrzeba, gdyż aparat jest naklejany na zęby zdrowe, bez próchnicy. Ortodonta również może wskazać zęby, które trzeba będzie usunąć. Zabieg usunięcia zębów jest wskazany, gdy zęby w łuku zębowym są bardzo ciasno osadzone i napierają na siebie, powodując skrzywienie. Po usunięciu zębów lekarz zakłada aparat ortodontyczny korygujący wadę zgryzu, m.in. poprzez przesunięcie zębów pozostałych. 

ikony z podpisami dostępnych rzeczy dla wygody pacjentów