ikona Google Plus
Główny banner gabinetu stomatologicznego MP-DentalGłówny banner gabinetu stomatologicznego MP-Dental

Pracownia radiologii

Co to jest pantomogram?

Pantomogram, inaczej zdjęcie pantomograficzne, to panoramiczne prześwietlenie żuchwy i szczęki. Wykonuje się je za pomocą aparatu rentgenowskiego. Stanowi on jeden z najważniejszych dokumentów medycznych, ponieważ jest punktem wyjścia diagnostyki i wyboru metod leczenia. Zdjęcie pokazuje całość uzębienia i jego strukturę, dzięki czemu specjaliści mogą wykryć zachodzące zmiany i ubytki. Analiza pantomogramu przyczynia się do szybszego zdiagnozowania próchnicy, zatrzymanych ósemek czy nieprawidłowo przeprowadzonej endodoncji, czyli leczenia kanałowego.

Czy niezbędne jest skierowanie na prześwietlenie zębów?

Skierowanie na zdjęcie panoramiczne jest wymagane, ale po konsultacji z naszym lekarzem, otrzymają je Państwo w naszym gabinecie. Ten dokument wystawiany jest na miejscu, przed wykonaniem pantomogramu.

W jakiej postaci otrzymam wynik zdjęcia?

W naszym gabinecie otrzymają Państwo zdjęcie w postaci wydruku na kliszy lub w postaci płyty CD. Wynik jest dostępny dla Państwa zaraz po wykonaniu zdjęcia. Każda niepokojąca zmiana jest omawiana indywidualnie z lekarzem prowadzącym tuż po wykonaniu zdjęcia.

Jak wygląda takie badanie?

Proces wykonania zdjęcia pantomograficznego jest niezwykle szybki i bezbolesny. Badanie takie trwa zwykle od kilku do kilkunastu sekund. Pacjent przed wykonaniem zdjęcia jest proszony o zdjęcie wszelkiej biżuterii z twarzy i jej okolic oraz o założenie fartucha ochronnego. Po odpowiednim ustawieniu Pacjenta przez operatora, aparat zostaje uruchomiony i obraca się wokół głowy, rzucając promienie na rejestrator.

Jakie są przeciwskazania?

Zdjęcie pantomograficzne nie powinno być wykonywane kobietom w ciąży, ponieważ promienie, które wytwarza aparat, mogą szczególnie niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka.

ikony z podpisami dostępnych rzeczy dla wygody pacjentów