ikona Google Plus
Główny banner gabinetu stomatologicznego MP-DentalGłówny banner gabinetu stomatologicznego MP-Dental

Protetyka

Co się stanie, gdy nie zdecydujemy się na wypełnienie braków w uzębieniu?

Pozostawienie braków w uzębieniu może niestety prowadzić do szybszego ścierania pozostałych zębów, zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych, mniejszej wydajności żucia oraz braku estetyki i złego samopoczucia Pacjenta. To może w konsekwencji prowadzić do utraty kolejnych zębów. Może również towarzyszyć Pacjentowi poranny ból mięśni twarzy i głowy oraz problemy z przewodem pokarmowym. Skutki również mogą objawiać się w wyglądzie zewnętrznym, m.in.: mogą pojawiać się zmarszczki w okolicy ust, a także uśmiech stanie się niekompletny.

Jakie są możliwości uzupełnienia braków zębowych w przypadku bezzębia?

Całkowity brak zębów można odbudować metodą wstawienia protezy całkowitej osiadającej. Taki model protezy nie jest drogi i powszechnie dostępny oraz szybko poprawia wygląd estetyczny twarzy. Niestety jednak posiada również wadę: obszar podniebienia zostaje pokryty płytą protezy, która w nieznacznej części hamuje odczuwanie smaku. Jako zamiennik protezy całkowitej proponuje się uzupełnienia implantami lub rozwiązanie pośrednie, czyli protezę na implantach. Wówczas płyta protezy jest mocno ograniczona na podniebieniu, czyli mniejsza i dobrze się trzyma podłoża.

Jak dbać o higienę protez stałych?

Protezy stałe wymagają specjalnych zabiegów higienicznych, które przedłużą ich trwałość. Ważne są przybory higieniczne, dzięki którym możemy dokładnie czyścić protezę. Szczególną uwagę należy poświęcić okolicom dziąseł, które mają styczność z koronami i mostami, ponieważ właśnie tam może gromadzić się płytka nazębna. Do czyszczenia niezbędne są m.in.: sztywne nici dentystyczne, które w pewnym fragmencie mają element gąbczasty. Czyszczenie polega na przeciąganiu sztywnej nici pod czyszczonym odcinkiem, a następnie na potraktowaniu tego miejsca gąbczastym materiałem. Nasi lekarze rekomendują również irygator, który wydziela wodę, za pomocą której dziąsło jest masowane i jednocześnie czyszczone przez strumień płynu.

Jak dbać o higienę protez ruchomych?

Jeśli Pacjent zdecydował się na protezę, powinien poświęcić jej więcej uwagi przy codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Czyszczenie protez ruchomych powinno odbywać się minimum dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Protezę taką należy wyjąć z ust i ze szczególną dokładnością oczyścić ją szczoteczką z miękkim włosiem z odrobiną pasty do zębów lub mydła. Lekarze zalecają kupno szczoteczek dwustronnych, które są specjalnie przeznaczone do czyszczenia protez. Są odpowiednio ukształtowane, co pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Istnieją również specjalne proszki i pastylki, które w połączeniu z wodą, dają profesjonalny środek czyszczący w postaci płynu oczyszczającego.

Jakie pokarmy przyjmować, gdy jest się Pacjentem leczonym protetycznie?

W przypadku protez stałych, Pacjenci nie są zobowiązani do całkowitej zmiany swojej diety. Natomiast Pacjenci, którzy zdecydowali się na protezy ruchome, powinni skupić się na początku na przygotowaniu pokarmów o płynnej konsystencji i stopniowo przechodzić do pokarmów twardszych. Przeżuwanie pokarmu również ma tutaj znaczenie, zaleca się spożywanie pokarmu mniejszymi kęsami oraz rozkładanie pokarmu na lewą i prawą stronę jamy ustnej, czyli żucie obustronne. Odgryzać kęsy należy bokiem protezy i unikać styczności jedzenia z przednim jej fragmentem. Pokarmy bardzo twarde i ciągnące powinny być wyeliminowane.

Czy Pacjent może samodzielnie coś zmienić w protezie?

Samodzielna naprawa protezy lub ingerencja Pacjenta w jej układ jest zabroniony. Może to doprowadzić do uszkodzenia protezy lub do negatywnych zmian w jamie ustnej. Jeśli techniczny kształt protezy powoduje dyskomfort, należy natychmiast udać się do stomatologa w celu korekty protezy. 

ikony z podpisami dostępnych rzeczy dla wygody pacjentów